Czym ocieplić poddasze?
Budując swój wymarzony i upragniony dom zwracamy ogromną uwagę na dobór materiałów. Muszą to być materiały najwyższej jakości i spełniać nasze wymagania. W końcu rodzinne gniazdko tworzymy nie tylko z myślą o sobie, ale także z myślą o przyszłych pokoleniach. Właściwe ocieplenie poddasza odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę, ponieważ dobór odpowiedniej izolacji zapewni nam jej wysoką skuteczność na długie lata. Dobre ocieplenie poddasza to nie tylko odizolowanie się od działania czynników zewnętrznych takich jak hałas, mróz czy wysokie temperatury, ale to też ocieplanie ekologiczne, bezpieczne i trwałe. A takie izolowanie to z kolei znaczne oszczędności w domowym budżecie. Pianka poliuretanowa jest obecnie najnowocześniejszym materiałem termoizolacyjnym na świecie! Powszechnie używane izolatory, takie jak wełna mineralna/skalna czy styropian posiadają ogromną wadę, a mianowicie chodzi tutaj o łączenia pomiędzy elementami. Nawet najlepiej wykonana izolacja nie zda swojej roli, jeśli nie będzie szczelna. Straty ciepła wywołane mostkami termicznymi mogą być ogromne! Możemy zatem zapomnieć o oszczędnościach. Pianka poliuretanowa dopasowuje się do każdego kształtu, wypełnia wszelkie dziury i luki, a przy tym nie posiada mostków termicznych. Gwarantuje najwyższą skuteczność jako izolacja poddasza. Wybór takiej izolacji jest zatem oczywisty!
Dlaczego pianka poliuretanowa to skuteczna termoizolacja?
Pianka poliuretanowa aplikowana metodą hydrodynamicznego natrysku znacznie przewyższa swoimi wartościami obecnie stosowane materiały izolacyjne. Przede wszystkim nie posiada żadnych łączeń, więc nie występują tutaj mostki termiczne. Początkowo pianka PUR jest w postaci płynnej. Taka izolacja może dopasować się do każdej powierzchni, nawet do takiej o bardzo nietypowym kształcie. Faza ciekła surowca dociera do każdego zakamarka poddasza. Wypełni wszelkie luki, dziury, przerwy. Tworzy jednolitą płaszczyznę termoizolacyjną. Jest to absolutnie niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów. Izolacja wykonana pianką poliuretanową nie starzeje się, a to gwarantuje ciągłość jej właściwości przez cały okres użytkowania budynku. Inne materiały, np. wełna, mają tendencję do zbijania się, rolowania, osiadania. Jest to zjawisko powszechne i znane od lat. W pierwszych latach użytkowania poddasza jest ono praktycznie niezauważalne, ale z czasem występuje taka sytuacja jak, np. szybciej topniejący śnieg na szczycie dachu. Oznacza to, że w tym miejscu nie ma już izolacji, a śnieg topnieje przez powstanie ogromnej przerwy, przez którą ucieka ciepło z naszego poddasza. Termoizolacja wykonana pianką PUR tworzy jednolitą płaszczyznę i nie starzeje się, więc takie zjawisko nie wystąpi tutaj nawet po kilku dekadach od zaizolowania poddasza. Jest to po prostu najbardziej skuteczna termoizolacja!
Jakie jeszcze korzyści osiągnę?
Pianka poliuretanowa, którą najczęściej izoluje się poddasze to pianka o strukturze otwarto-komórkowej. Posiada ona szereg zalet, dzięki którym jest najlepszą dostępną termoizolacją. Główne właściwości pianki otwarto-komórkowej: - stosowana jest jako izolacja termiczna oraz akustyczna ścian, sufitów, strychów, poddaszy - posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,034-0,040 [W/mK] – współczynnik nie pogarsza się wraz z upływem czasu! - klasyfikacja ogniowa – klasa E (palność – B2) – reakcja na ogień nie pogarsza się wraz z upływem czasu! - gęstość pozorna rdzenia pianki 7-10 [kg/m3] – nie obciąża konstrukcji dachu - odporna na grzyby i pleśnie - nie pyli, jest bezwonna – bezpieczna dla alergików! - posiada atest PZH - krótki czas wykonywania prac – standardowe poddasze o powierzchni ok. 120 m2 izolujemy nawet w jeden dzień roboczy!
Napisz do nas!
Wyślemy Ci wszystkie niezbędne dokumenty i atesty pianki PUR!
Jak przygotować poddasze przed rozpoczęciem prac izolacyjnych?
Pianka, którą najczęściej stosuje się do ocieplenia poddasza posiada strukturę otwarto-komórkową. Oznacza to, że wymaga ona zabezpieczenia zarówno membraną paro-izolacyjną jak i paro-przepuszczalną. Podczas budowy konstrukcji dachu zazwyczaj jest już montowana membrana paro-izolacyjna. To właśnie na nią bezpośrednio aplikuje się piankę poliuretanową. Na Twoim dachu nie ma zamontowanej takiej membrany? Nic nie szkodzi. W takich sytuacjach jako pierwszą warstwę izolacji aplikujemy piankę o innej strukturze. Jest to pianka zamknięto-komórkowa, która stanowi jednocześnie termo i hydroizolację. Posiada powyżej 95 % porów zamkniętych. Jednocześnie jest paro-przepuszczalna jak i paro-izolacyjna. Stosowana jest np. jako hydroizolacja fundamentów lub termoizolacja dachów z zewnątrz. Jeśli poddasze w przyszłości będzie mieszkalne, przed aplikacją pianki należy też zamontować haki pod stelaże do płyt kartonowo-gipsowych. Masz wątpliwości czy dobrze przygotowałeś poddasze? Zadzwoń do nas! Odpowiemy na nurtujące Cię pytania.
Czy piankę PUR stosuje się tylko do nowo budowanych poddaszy?
Absolutnie nie! Pianka poliuretanowa jest bardzo elastyczną izolacją. Można stosować ją wszędzie tam gdzie potrzebna jest izolacja na najwyższym poziomie. Nasze wieloletnie doświadczenie gwarantuje Ci rzetelną i fachową pomoc przy doborze odpowiedniej grubości i rodzaju pianki poliuretanowej. Istnieje wiele możliwości naprawy lub wymiany starej izolacji, która nie spełnia już swojego zadania. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, tak żeby wymagania i oczekiwania naszych klientów były całkowicie spełnione.