Piana poliuretanowa – zastosowanie izolacji natryskowej na fermach drobiu

Produkcja w przemyśle drobiarskim obciążona jest niestety dużym wydatkiem energetycznym. Spowodowane jest to znacznymi wymaganiami technologicznymi, które są niezbędne do zapewnienia zwierzętom dobrostanu i zdrowego rozwoju. Już podczas planowania budowy nowego obiektu kładziemy duży nacisk na wybór odpowiedniej izolacji, ponieważ właściwie dobrana i wykonana izolacja ma ogromny wpływ na późniejsze efektywne wykorzystanie energetyczne budynku. Piana PUR jest obecnie najnowocześniejszą izolacją na świecie. Zastosowanie jej na obiekcie zapewnia znaczne korzyści dla Inwestora. Także w przypadku budynków już istniejących i funkcjonujących modernizacja przy użyciu technologii natrysku piany PUR pozwala oszczędzić i nasz czas, i nasze środki pieniężne.

Pianka PUR – doskonała izolacja dachu

Duże znaczenie dla energochłonności budynku inwentarskiego ma konstrukcja/budowa dachu (stropu), ponieważ ten stanowi największą jego powierzchnię. Każda nieszczelność wpływa na stratę energii cieplnej wytworzonej przez urządzenia grzewcze. Dobra szczelność przegrody zapewnia zarówno oszczędność tej energii jak również wpływa na sprawny proces wentylacji.

Piana poliuretanowa w początkowej fazie jest surowcem ciekłym. Pozwala to na dotarcie do każdej szczeliny, przerwy, dziury. Płynna faza surowca bez najmniejszego problemu wypełnia zatem wszystkie luki. Obróbka kominów i innych przepustów wykonana jest w jednym procesie izolacji. Metalowe elementy konstrukcji nośnej budynku zabezpieczone są przed korozją, a elementy drewniane przed grzybami i pleśnią. Obiekt staje się szczelny przez zastosowanie tylko jednej technologii. Jest to absolutnie niemożliwe w przypadku standardowych materiałów izolacyjnych. Wypełnienie wszelkich ubytków, między innymi w połaci dachu, zapewnia doskonałą szczelność, a co za tym idzie, pozwala uniknąć strat ciepła. Mniejsze straty ciepła to oczywiście mniejsze zużycie materiału grzewczego, czyli nasze oszczędności.

Izolacja pianą poliuretanową zapewnia znakomitą szczelność. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi jedynie 0,022. Jest więc prawie dwukrotnie mniejszy niż wełny czy styropianu. Dzięki swojej budowie posiada wiele innych zalet – piana zamknięto-komórkowa posiada powyżej 95 % porów zamkniętych, co zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz paroizolacyjne, a pozostałe kilka procent porów otwartych sprawia, że pianka jest także paro przepuszczalna. Dodatkowo izolacja przyjmuje zawsze temperaturę otoczenia. Właściwości te sprawiają, że na powierzchni izolacji nie występuje tzw. punkt rosy, a to znaczy, że nie występują wykroplenia wody na połaci dachu.

Natrysk piany PUR powoduje powstanie ciągłej izolacji termicznej. Stanowi ona monolityczny izolator ściśle dopasowany do danej powierzchni. Technologia ta zapewnia, że wszelkie przerwy w ciągłości izolacji zostają wypełnione poliuretanem. Ponadto piana poliuretanowa wnosi dodatkowy opór cieplny i jednocześnie doszczelnia przegrodę izolacyjną. Dzięki szczelności obiektu nie występuje zjawisko zasysania przez wentylację powietrza gorącego latem i zimnego zimą z przestrzeni nad stropem. Razem ze stropem izoluje się także wieniec, który jest słabym punktem konstrukcji dachu pod względem jego izolacyjności. Technologia ta jest bezspoinowa i całkowicie wyklucza występowanie mostków cieplnych, a co za tym idzie, występowanie jakichkolwiek wykropleń. Dużym plusem jest to, że warstwa izolacji tylko w niewielkim stopniu obciąża konstrukcję nośną dachu (gęstość pozorna w rdzeniu pianki wynosi ok. 34 kg/m3).

Poliuretan – niezastąpiony izolator

Warto wspomnieć, że natrysk piany PUR nie wymaga specjalnego przygotowania izolowanych powierzchni. Piankę aplikuje się bezpośrednio praktycznie na każdy rodzaj powierzchni (beton, drewno, styropian, metal, blacha, pustaki, cegła, płyty różnego rodzaju itp.). Nie wymaga gruntowania czy stosowania dodatkowych elementów, np. kołków montażowych. Można izolować nią każdą połać, która tego wymaga: strop, ściany, posadzkę itp..

Jak wiemy, w przypadku termomodernizacji budynków inwentarskich, niezwykle ważny jest czas wykonywania prac. W technologiach tradycyjnych jest on znacznie wydłużony. Spowodowane jest to dużą rozległością prac m.in. wymianą starego izolatora, wymianą poszycia wewnętrznego sufitu czy naprawą więźby dachowej. To wszystko jest niezwykle energo- i pracochłonne. Niestety często podczas takich prac przymusem staje się wyłączenie obiektu z produkcji. W efekcie czynniki te powodują zwykle bardzo wysokie koszty modernizacji ( nie wspominając o zszarganych nerwach Inwestora).

Natomiast technologia natrysku piany poliuretanowej pozwala na zaizolowanie obiektu bez ingerencji w jego dotychczasową konstrukcję. Dzięki temu, że osiągamy zadowalające parametry izolacyjne już podczas jednej aplikacji, oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze. Prace izolacyjne możliwe są między rzutami, więc nie musimy wyłączać obiektu z produkcji (hala o wielkości ok. 1000 m2 – w zależności od grubości izolacji - czas pracy ok. 3 dni).

Niezwykle ważnym atutem pianki PUR jest także powierzchnia izolacji, tzw. skórka. Jest ona odporna na działanie większości kwasów i zasad, a także na agresywne środki chemiczne, można myć ją przy użyciu myjki ciśnieniowej. Z racji swej szczelności zapobiega okresowym migracjom ptaszyńca kurzego (dermanyssus gallinae) i pomaga w radykalnej z nim walce. Podobnie w przypadku pleśniakowca lśniącego – bezspoinowa warstwa izolacji, czyli brak głębokich szczelin, może znacznie przyczynić się do skuteczniejszego zwalczania szkodników środkami dezynfekującymi.

Przy odpowiedniej grubości izolacji w żadnych warunkach eksploatacji obiektu nie występuje, tzw. punkt rosy, co zdecydowanie wpływa na poprawę klimatu wewnątrz, zarówno w zakresie temperatury jak i wilgotności. Ponadto izolacja z pianki PUR w odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych nie zmienia swoich parametrów w czasie, nie starzeje się i zachowuje swoje właściwości przez cały czas eksploatacji obiektu.

Piana poliuretanowa jest zatem jedynym izolatorem, którego powierzchnia bez dodatkowych warunków spełnia wymagania użytkowania w obiektach inwentarskich, i którego stan ( w przypadku sufitu i ścian) jest cały czas widoczny podczas użytkowania. Po natrysku piana PUR jest obojętna fizjologicznie, nie pyli, może mieć bezpośredni kontakt z żywnością (atest PZH), a gryzonie nie drążą w takiej izolacji tuneli, ponieważ posiada ona dla nich zerowy potencjał odżywczy. Te wszystkie parametry oraz szerokie spektrum zastosowania sprawiają, że piana poliuretanowa jest niezastąpionym izolatorem.

KASJO-PUR jest partnerem technologicznym w zakresie izolacji i ocieplania budynków inwentarskich firmy NOI - Nowoczesne Obiekty Inwentarskie z Wyszkowa.

Graco
Ultrapur
Polchem
Syntesia
Natrysk pianki PUR - Dach basenu w Nowym Sączu

Roofing – termo i hydroizolacja dachów płaskich

Lepsza piana PUR czy papa? – izolacja dachu pianką poliuretanowąKażdy użytkownik wielko metrażowych magazynów czy hali wie jak ważne jest szczególne zadbanie o szczelność dachu. […]

Termoizolacja pianką PUR poddasza budynku

Izolacja, ocieplenie poddasza

Czym ocieplić poddasze?Budując swój wymarzony i upragniony dom zwracamy ogromną uwagę na dobór materiałów. Muszą to być materiały najwyższej jakości i spełniać nasze wymagania. W […]

Izolacja zbiorników pianką poliuretanową PUR

Termoizolacja zbiorników

Niższe koszty utrzymania zbiornikaTermoizolacja zbiorników pozwala znacznie obniżyć koszty związane z jego stosowaniem. Takie zbiorniki wykorzystywane są między innymi w przemyśle spożywczym, fabrykach, czy rolnictwie, dlatego oferujemy […]

Izolacja ścian pianką PUR w kontenerze mieszkalnym

Piana PUR pod ogrzewanie podłogowe

Podgrzewane posadzki na fermach – inwentarz żywy w kurniku Hodowla drobiu wiąże się z wysokimi standardami w stosunku do budynku, ponieważ to właśnie drób jest […]

Izolacja przechowalni warzyw i owoców pianką PUR

Izolacja przechowalni

Bezpieczne przechowywanie warzyw i owocówOdpowiednia izolacja przechowalni gwarantuje właściwe przetrzymywanie zbiorów, a co za tym idzie, znacznie obniża straty w owocach, czy warzywach. W obiektach takich stosuje […]

Izolacja pianką poliuretanową stropu

Ocieplanie pianką PUR w przemyśle drobiarskim

Piana poliuretanowa – zastosowanie izolacji natryskowej na fermach drobiuProdukcja w przemyśle drobiarskim obciążona jest niestety dużym wydatkiem energetycznym. Spowodowane jest to znacznymi wymaganiami technologicznymi, które […]

Izolacja pianką PUR budynków inwentarskich, ferm kurzych, chlewni, obór

Izolacja i ocieplanie kurnika, chlewni, obór

Pianka PUR w budynkach inwentarskichW obiektach specjalnego przeznaczenia takich jak kurniki, chlewnie czy obory ważne jest użycie odpowiednich surowców, które zapewnią  właściwą izolację oraz będą […]